• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yustuk.kutsuy
  • https://www.twitter.com/@YERGISI
Sizin Köşeniz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret49163
Site Haritası
Google AdSense
      


'Tutkunuzu kazanca dönüştürün' sloganıyla AdSense, web sitenize reklam yerleştirerek para kazanmanızı sağlayan ücretsiz ve kolay bir yöntemdir. Hatta sadece web sitenizden değil, youtube, oyun ve video uygulamalarınızın yanında blogger sayfalarınızdan da kazanç elde edebilirsiniz.

 Google
İçerik için AdSense

AdSense başvurunuz ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınıza cevap ve çözüm bulabilmek için topluluktan destek alabilirsiniz. Uzmanlar açmış olduğunuz konuları özenle takip eder ve ilgili birimlerle sürekli sizler için iletişim halinde olurlar. 

Kısa kısa AdSense başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenlere gelince ise:

- Öncelikle kendinize ait bir web sitenizin olması gerekmekte ve içeriklerinizin ise çarpıcı olması gerekmektedir. Zengin, özgün ve benzersiz içerikler olduğu taktirde daha kolay sonuç alabilirsiniz. Bir başkasının kontrolünde olan web siteleri için başvuru gönderemezsiniz. Tüm kontrolün sizde olması gerekmektedir.
- URL yaşınızın en az 2 aylık olması tercih nedeni olabilir. Henüz URL almış ve yayına başlamış kullanıcıların siteleri Google Bot (örümcek) denilen tarayıcı tarafından taramasının ve uygunluk kontrolünün yapılması (indexlenmediği için) mümkün olmayacaktır. Sürdürülebilirliği ve sürekli güncel tutulması çok önemlidir.
- AdSense hesabına başvurabilmek için yaşınızın 18 ve üzeri olması gerekmektedir.
- Kopya ve tekrarlayan içerik barındıran veya otomatik oluşturulmuş şablon siteler ile içerik olarak 'hazırlık aşaması', 'tasarım hazırlanıyor', 'yakında yayına girecek' gibi sayfalar bulunduran sitelerin başvuruları kabul edilmiyor. 
- Telif hakkıyla korunan içerik veya metaryal bulunduran sitelerde yine başvuru sırasında olumsuz cevap alıyor. 
- Reklam yayınlamak istediğiniz her sayfanınburayaetiketi arasına otomatik reklam kodunuzu (eski adıyla sayfa düzeyi reklam kodu) eklemeniz gerekmektedir. Bu kodu eklemezseniz Google Bot (örümcek) yani tarayıcı sitenizin uygunluk durumunu tarayıp kontrol edemez ve bir müddet sonra olumsuz cevap alırsınız. 
- Gönderdiğiniz başvurular esnasında almış olduğunuz eposta da şablon olarak 3 gün içinde inecelenerek cevap verilecektir yazmış olsa da bu işlem bir veya bir buçuk ayı bulabilmektedir. Bir buçuk aydan daha uzun süre cevap alamazsanız bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
- Bir URL satın alırken geçmişte kullanılmış ise ilgili zamanda nelerle karşılaştığını ve hangi içeriklerle yayın yaptığını araştırmanız çok önemlidir. AdSense Program Politikalarına ters düşen bir davranışla karşılaşmış bir URL ise başvurusu ilk etapta reddedilir. 
- Bir web sitesi için başvuru gönderilen AdSense, İçerik İçin AdSense olduğundan görselden (resim, video vb) çok içeriğe önem verilerek kontrol edilmektedir. Kaliteli ve benzersiz içerik sunan, kullanıcılara değer katan web siteleri onay almada sıkıntı yaşamayacaktır. 
- Gezinmesi kolay ve kullanıcıların aradıklarını rahat bulabildikleri bir temaya sahip olunmalı ve tasarım ona göre geliştirilmelidir. 
- Reklam yerleşimini ayarlarken açılır menü altlarına, resimlerle aynı boyutta ve yanyana konulan ayırt edilmesi güç alanlara, içeriğinizin devamı gibi gösterilen bölümlere reklam kodu yerleştirilmesi kesinlikle kabul edilmeyen bir durumdur. Bu durumda reklam sunumunuz aktifse politakalar gereği derhal reklam sunumunuz durdurulur. 
- İçerik için AdSense başvurusunda içerikten çok görsel yada reklama müsaade edilmemektedir. Reklamlar içeriğinizin %50 (yarısından) fazla olamaz. Reklam kodlarınızı ayarlarken esnek (duyarlı) reklam birimleri oluşturmanız tavsiye edilir. Bunun yanında mobil görünürlük çok önem arzetmektedir. Bir çok kullanıcı teknolojinin gereği olarak artık mobil platformlarla sizlere ulaşmaktadır. 
- İçeriklerinizi oluştururken sitenizi optimize etmekte çok önemli bir durumdur. Optimize edilmiş bir sitede:
a- İçerik açısından zengin bir sayfa = hedefi iyi belirlenmiş reklamlar
b- Hedefi iyi belirlenmiş reklamlar + Konuyla ilgili kullanıcılar = Sağlıklı tıklanma ve iyi bir dönüşüm oranıdır
c- Sağlıklı tıklanma ve iyi bir dönüşüm oranı = Sonuç BAŞARI'dır.
- İlgili kriterleri yerine getirmeden çok sık kez başvuru göndermeyiniz. Aksi taktirde 'Bu URL AdSense için kullanılamaz' hatası alma olasılığınız yüksektir.

Yusuf ERGİŞİ Google Gold Product Expert Google Gold Product Expert
 Google AdSense

Youtube için adsense (Barındırma iş ortaklığı)
Blogger için adsense (Barındırma iş ortaklığı)
Video için adsense (Youtube dan bağımsız)
Oyun için adsense
AdMob (Mobil uygulamar için reklam platformu)

  
1129 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın