• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/yustuk.kutsuy
  • https://www.twitter.com/@YERGISI
Sizin Köşeniz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret49909
Site Haritası
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü
Şanlı tarihimizde 1. Dünya savaşının en kanlı bölümlerinden birini oluşturan Çanakkale savaşı, Tüm Türkiye vatan evlatlarının katıldığı ve Türk ordusunun kazandığı en büyük zaferlerden birisidir. 
İtilaf devletlerinin müttefiklere Rusya’ya yönelik yardımlarını götürebilmek için Osmanlı devletini savaş dışı bırakabilmek adına başlattığı bu savaşta, Osmanlı Ordusu 18 Mart 1915 de çok başarılı ve şerefli bir galibiyet almıştır.
Deniz savaşında ağır kayıplar yaşayan itilaf devletleri, çözümü Gelibolu yarımadasına asker çıkarıp savaşı karadan bitirmekte aradılar ve hedeflerine ulaşamadılar. 25 Nisan 1915 de Conkbayırı civarında düşman ilerleyişini Türk Ordusu durdurmayı başardı ve bu savaş sonucunda Mustafa Kemal başarısından dolayı albaylık rütbesine terfi ettirildi.

Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı İngiliz General Charles Harington
komutasındaki itilaf devletleri askerleri 6-7 Ağustos tarihinde tekrar hücuma kalktı ancak Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ve askerlerimiz bu savaştan da kesin bir zaferle çıkmayı başararak 1. Anafartalar muharebesini de kazanmış oldu. Böyle büyük ve güzel bir zaferin ardından Kireçtepe ve 2. Anafartalar zaferlerinin de kazanılmasıyla birlikte Türk ordusunun verdiği 253 bin kayba karşılık büyük bir zafer kazanılmış oldu. Bu dehşetli destanın özeti: ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!!

  
1110 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın